Wyświetlanie wszystkich wyników: 10

Eksploatacja szamba – jakie środki warto stosować?

Eksploatacja szamba wydaje się prosta i bezproblemowa. Wystarczy regularnie opróżniać zbiornik na nieczystości, aby utrzymać sprawność systemu odprowadzania ścieków z domowej sieci wodno-kanalizacyjnej. W trakcie okazuje się jednak, że samo opróżnianie szamba nie zawsze wystarcza. W niektórych zbiornikach może pojawić się problem z osadem organicznym, zalegającym tłuszczem i spowodowane tym zagrożenia, jak gnicie osadu i rozwój szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.

Kiedy warto stosować bakterie do szamba?

Pierwsze oznaki tego, że szambo wymaga zastosowania odpowiednich środków eksploatacyjnych, to uciążliwy odór dobiegający z odpływów oraz problem z drożnością rur odpływowych. Brak reakcji w takim przypadku może powodować: 

 • postępujący problem z uciążliwymi zapachami, 
 • gwałtowny rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów oraz 
 • problem z odprowadzaniem ścieków.

Co daje stosowanie bakterii podczas eksploatacji szamba?

Stosując oferowane przez nas środki eksploatacyjne, w tym bakterie do szamba można:

 • zabezpieczyć się przed rozwojem szkodliwych bakterii, 
 • ograniczyć, a nawet wyeliminować przykre zapachy, 
 • zadbać o drożność układu odprowadzania ścieków,
 • zapobiec zbieraniu się trwałych, trudnych do usunięcia osadów organicznych w zbiorniku szamba.

Co warto wiedzieć o eksploatacji szamba?

Przy wielu posesjach wciąż znajdują się szamba. Ich eksploatacja związana jest z kilkoma wymogami, między innymi z regularnym opróżnianiem zbiornika. Aby zminimalizować ilość ścieków, wydłużyć przerwy między czyszczeniem i zwiększyć żywotność szamba, konieczne jest stosowanie odpowiednio dobranych biopreparatów. 

Szambo to szczelnie zamknięty zbiornik, w którym nie powinny zachodzić procesy gnilne, a wszelkie odpady nie podlegają dalszej obróbce, co skutkuje nieprzyjemnymi zapachami, a także koniecznością częstego opróżniania. Związane jest to z dodatkowymi wydatkami. Warto więc podjąć kroki, dzięki którym możliwa będzie minimalizacja ilości ścieków. W tej sytuacji niezastąpione są wspomniane biopreparaty.

Eksploatacja szamba ‒ o czym pamiętać?

W trakcie użytkowania szamba warto stosować odpowiednie środki eksploatacyjne, w tym bakterie do szamba. Odpowiednio dobrane preparaty pozwalają zredukować problemy wynikające np. gnilne z niekontrolowanego rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów czy . Oferowane przez nas bakterie do szamba i środki do czyszczenia kanalizacji i odpływów umożliwiają ograniczenie ilość zalegających osadów organicznych i tłuszczy, które sprzyjają rozwojowi groźnych drobnoustrojów, które mają działanie chorobotwórcze. 

Biopreparaty do szamb ‒ dlaczego są konieczne?

Stosowanie bakterii do szamba Biozym niesie za sobą wiele korzyści, przede wszystkim wymienić tutaj możemy takie, jak:

 • neutralizacja nieprzyjemnych zapachów ‒ porządne biopreparaty niwelują nieprzyjemne zapachy, co przekłada się na większy komfort użytkowników;
 • rozkład zanieczyszczeń ‒ zadaniem biopreparatów jest także rozkład tłuszczów, białka, celulozy i innych substancji; 
 • mniejsza ilość odpadów ‒ działanie biopreparatów prowadzi do znacznego zmniejszenia ilość ścieków.
 • Zapobiegają pojawianiem się procesów gnilnych

Wszystko to sprawia, że żywotność szamba jest większa, nie wymaga ono częstego opróżniania, a użytkownikom nie dokuczają nieprzyjemne zapachy.

Biopreparaty a bakterie

Bakterie do szamba to preparaty, w składzie których znajdują przede wszystkim wyselekcjonowane bakterie i immobilizowane enzymy, a także dodatki aktywizacyjne, między innymi mikroelementy i pożywki. Na rynku znajdziemy biopreparaty wielu producentów, środki w postaci tabletek, jak również proszku, płynu, a także wygodnych w użytkowaniu saszetek ‒ saszetkę, bez rozrywania, wystarczy wrzucić do toalety i spłukać wodę. Gotowe!

Biopreparaty do szamba – co warto wybrać?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, wybór preparatów jest dość duży. Z myślą o wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy kilka propozycji:

 • Koncentrat ENZYBAC® ‒ preparat ten to gwarancja sprawnego rozkładu zanieczyszczeń organicznych w początkowym etapie biodegradacji, szybkiego namnażania efektywnych bakterii, ograniczenia mikroorganizmów patogennych w ściekach. Warto też dodać, że ENZYBAC® jest w pełni bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jest stosowany jest w dużych oczyszczalniach gminnych i miejskich!
 • CPL-50-G ‒ to enzymatyczno-bakteryjny preparat, który doprowadzi do szybkiego rozkładu tłuszczów oraz substancji organicznych. Dzięki działaniu środka znika problem związany z nieprzyjemnymi zapachami.

W przypadku problemów z wyborem odpowiedniego biopreparatu warto skonsultować się ze specjalistą, który odpowie na wszelkie pytania i pomoże podjąć najlepszą decyzję.

Podsumowanie

Eksploatacja szamba to nie tylko opróżnianie zbiornika na nieczystości. Warto też zadbać o utrzymanie odpowiedniej bezpiecznej flory bakteryjnej pomiędzy kolejnymi usługami wywozu nieczystości. Mając to na uwadze, wszyscy użytkownicy szamb powinni pamiętać o regularnym stosowaniu odpowiednio dobranych biopreparatów. Dobre biopreparaty jak Enzybac przywracają wyjściową pojemność zbiornika, co przekłada się na rzadsze opróżnianie zbiornika. Dzięki omawianym preparatom można także pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.