Oczyszczalnie przydomowe pytania i odpowiedzi

Co trzeba wiedzieć o eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków?

Prawidłowa eksploatacja przydomowych oczyszczalni ścieków wymaga utrzymania odpowiedniej mikroflory we właściwej kondycji. Ograniczenie populacji bakterii, które  produkują enzymy realizujące proces bio redukcji zanieczyszczeń organicznych, prowadzi do spadku skuteczności oczyszczania ścieków. Powoduje to narastające problemy z eksploatacją całej oczyszczalni oraz wzrost kosztów.

Beztlenowa oczyszczalnia ścieków – co to jest?

Oczyszczalnia beztlenowa to jeden z wydajniejszych ekologicznych sposobów na gospodarowanie ściekami tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Dodatkowo przefiltrowana ciecz może zasilać glebę w minerały niezbędne do rozwoju roślin. Dzięki niej ogranicza się też częstotliwość opróżniania szamba i związanych z tym kosztów. Działanie oczyszczalni zależy od kondycji mikroflory, która realizuje proces bio redukcji zanieczyszczeń organicznych, takich jak tłuszcze i papier. Mikroflorę utrzymuje się dzięki preparatom eksploatacyjnym do oczyszczalni beztlenowych. 

Jak działa beztlenowe oczyszczanie ścieków?

Drenaż rozsączający lub studnia chłonna odprowadzają przefiltrowane ścieki do gleby. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest zaś systemem składającym się z kilku elementów. Pierwszy z nich, oczyszczanie beztlenowe, odbywa się w zbiorniku, do którego odprowadzane są ścieki.Zachodzący proces polega na bio redukcji cząstek organicznych takich jak tłuszcze, węglowodany, białka czy celuloza. Jest realizowany przez bakterie beztlenowe do oczyszczalni ścieków, które są utrzymywane dzięki specjalnym preparatom eksploatacyjnym. Odfiltrowana ciecz jest odprowadzana ze zbiornika poprzez studzienkę rozdzielczą do systemu odsączania.

Preparaty eksploatacyjne do beztlenowych oczyszczalni ścieków

Eksploatacja beztlenowej oczyszczalni ścieków wymaga utrzymania odpowiedniej liczebności i kondycji mikroflory, która realizuje proces bio redukcji. Liczba bakterii i ilość produkowanych przez nie enzymów wpływa na tempo zachodzącego mechanizmu. Osłabienie mikroflory zakłóca proces beztlenowego oczyszczania, co powoduje szereg problemów, w tym: narastanie kożucha tłuszczowego, wydzielanie uciążliwych odorów, stopniowe zatykanie otworów odwadniających w systemie odsączającym oraz konieczność częstego opróżniania szamba. 

Chemia codziennego użytku zabija mikroflorę oczyszczalni

Wpływ na liczebność mikroflory oczyszczalni mają środki, które są odprowadzane wraz ze ściekami do zbiornika oczyszczalni. Chemia, której wszyscy używamy na co dzień, zabija drobnoustroje, redukuje enzymy i ogranicza tempo rozwoju mikroflory rozkładającej części organiczne zawarte w ściekach. Dlatego, aby temu zapobiec, trzeba stosować preparaty eksploatacyjne do zakładania i utrzymania mikroflory w oczyszczalni. Warto wybierać te środki, które oprócz samych bakterii zawierają także skoncentrowane i ustabilizowane enzymy. Trzeba mieć świadomość, że to właśnie one realizują proces redukcji zanieczyszczeń organicznych. Enzymy te są produkowane przez bakterie mikroflory oczyszczalni. 

Preparaty eksploatacyjne do oczyszczalni beztlenowych, które wzmacniają mikroflorę

Stosowanie preparatów eksploatacyjnych do oczyszczalni, które zawierają enzymy wraz z bakteriami znacznie przyspiesza proces inicjacji procesu bio redukcji organiki w ściekach. W przypadku zastosowania środków bez enzymów, bakterie muszą najpierw wyprodukować odpowiednią ich ilość, aby zachodził proces rozkładu związków organicznych. Jednym z lepszych rozwiązań dotyczących utrzymania kondycji mikroflory jest stosowanie koncentratów preparatów do beztlenowych oczyszczalni ścieków. Najlepsze efekty daje aplikacja tych zawierających enzymy.

Dobre preparaty eksploatacyjne do oczyszczalni zawierające nie tylko bakterie, ale też enzymy, które realizują proces rozkładu tłuszczy, celulozy i pozostałych zanieczyszczeń organicznych zawartych w ściekach to Enzybac i Neozyme. Są to środki w formie sypkiego granulatu lub proszku w rozpuszczalnych saszetkach. Dzięki temu są łatwe w aplikacji i można je długo przechowywać.

  • Enzybac – to doskonały preparat zawierający koncentrat bakterii i enzymów realizujących proces bio redukcji odpadów organicznych. Preparat został opracowany w taki sposób, aby do minimum ograniczyć fazę inicjacji procesu bio redukcji. Enzybac to idealne rozwiązanie dla użytkowników przydomowych oczyszczalni ścieków. Preparat umożliwia utrzymanie wysokiej skuteczności bio redukcji, a w razie potrzeby szybkie przywrócenie beztlenowego procesu oczyszczania ścieków. 
  • Noezyme – to alternatywa dla użytkowników preparatu Enzybac. Preparat zawiera skoncentrowane enzymy i bakterie, dobrane pod kątem skuteczności pierwszego etapu beztlenowego oczyszczania ścieków. Neozyme to nowy preparat eksploatacyjny, który umożliwia szybkie założenie, utrzymanie i odbudowę mikroflory oczyszczalni, która decyduje o skuteczności filtrowania ścieków z osadów organicznych. Doskonale sprawdza się w nowoczesnych oczyszczalniach tlenowych z napowietrzaniem, z reaktorem biologicznym, złożem biologicznym, czy osadem czynnym.

oczyszczanie studni przydomowej

Wybór preparatu zależy od preferencji użytkownika. Sypki granulat umożliwia precyzyjne dozowanie. Saszetki wydają się idealne do szybkiej aplikacji. W razie wątpliwości można skontaktować się także z działem obsługi Biozym – tamtejsi fachowcy pomogą dobrać optymalne rozwiązanie. Zarówno Neozyme, jak i Enzybac to preparaty aplikowane przez WC. Wystarczy wsypać granulat lub wrzucić saszetkę i spłukać miskę ustępową.

Biomax – skuteczna walka z oczyszczaniem systemów drenarskich

Biomax – jeden z niewielu istniejących na rynku preparatów które naprawdę skutecznie radzą sobie z oczyszczaniem systemów drenarskich. Od razu po zastosowaniu, ogromna ilość enzymów i pożytecznych bakterii zaczyna trawić i rozkładać nagromadzone złogi. Preparat jest w stanie usunąć lekko, średnio, a w wielu przypadkach nawet mocno zalepione złogami i niedrożne systemy drenów.