Posiadanie szamba albo przydomowej oczyszczalni ścieków to wymóg wszędzie tam, gdzie brakuje możliwości systemowego odbioru ścieków, czyli dostępu do miejskiej sieci. Na szczęście nie brakuje rozwiązań pozwalających na zainstalowanie tego rodzaju systemów, a dzięki bogatemu wyborowi na rynku nie ma problemu z idealnym dopasowaniem do potrzeb oraz oczekiwań. Oczywiście oprócz właściwego doboru systemu ważna jest także jego eksploatacja. Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli do dyspozycji ma się najwyższej klasy urządzenia, to w przypadku nieodpowiedniego użytkowania prędzej czy później i tak przestaną funkcjonować wydajnie i konieczna będzie interwencja serwisowa. Warto temu przeciwdziałać, a wprowadzone w życie zasady dbania o oczyszczalnie lub szamba gwarantują optymalne działanie. Nie jest to ani trudne, ani kosztowne, ani czasochłonne. Tak naprawdę wystarczy regularne korzystanie ze sprawdzonych preparatów, aby system funkcjonował prawidłowo.
Dbasz o dom lub auto? Zadbaj też o system odprowadzania ścieków
Tak samo jak na co dzień korzysta się z różnego rodzaju urządzeń oraz sprzętów i dba się o ich wydajne działanie, również powinno się pamiętać o odpowiedniej eksploatacji szamb lub oczyszczalni. Pozwoli to przez długi czas cieszyć się wydajnością i bezproblemową obsługą tego rodzaju sieci. Warto sięgnąć po analogię, która niewątpliwie sprawdzi się w przypadku większości właścicieli posesji z tego rodzaju systemami odprowadzania nieczystości, ponieważ z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że jednocześnie są oni użytkownikami aut. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach obsługa przydomowej oczyszczani ścieków jest jak obsługa samochodu. Mając świadomość, jak korzystać z pojazdów, dużo łatwiej jest przyjąć do wiadomości fakt, jak dbać o szambo. Warto zatem przeanalizować kilka istotnych punktów, aby uwidocznić potrzeby oraz możliwości nadzorowania czy eksploatacji zbiorników na ścieki bądź oczyszczalni:
1. Żeby móc pojechać, do baku samochodu trzeba wlać paliwo. Do oczyszczalni zaś należy dozować biopreparaty enzymatyczno-bakteryjne do rozkładu zanieczyszczeń organicznych w ściekach: ENZYBAC®lub NEOZYME.
Gdy zastosujemy niewłaściwe paliwo, silnik pracuje wadliwie lub przestanie działać. Podobnie oczyszczalnia – bez aplikacji właściwego biopreparatu zacznie stwarzać problemy. Istotna jest także wydajność funkcjonowania. Tak samo jak dobrej klasy paliwo w aucie zapewnia optymalne działanie silnika, tak w przypadku oczyszczalni zastosowanie jakościowych preparatów gwarantuje skuteczną pracę systemu. Warto też zwracać uwagę na łatwość aplikacji. W przypadku pojazdów raczej nie ma problemu z uzupełnieniem baku na stacji benzynowej. Jeśli idzie o oczyszczalnie, należy wiedzieć jak i co wrzucać do szamba, by właściwie funkcjonowało. Łatwość aplikacji z pewnością jest doskonałą wiadomością dla każdego użytkownika.
O jeszcze jednej kwestii warto pamiętać w trakcie eksploatacji. W sytuacji kiedy ścieki są zbyt wolno rozsączane lub zalegają w drenach czy studni chłonnej, należy interwencyjnie zastosować preparat BIOMAX.
2. W silniku samochodowym co jakiś czas trzeba wymienić olej, by zapewnić jego niezawodną pracę. Analogiczna sytuacja występuje w oczyszczalni. Jak pozbyć się osadu w szambie? Drenaż czy studnię chłonną raz na pół roku należy oczyścić enzymatycznym preparatem ENZYMIX (na zdjęciu w punkcie 3), by rozłożyć zalegające warstwy zanieczyszczeń, które nawet przy właściwej eksploatacji z upływem czasu mogą przedostawać się do strefy rozsączania.
3. W wyniku niewłaściwej eksploatacji samochodu i niepełnego spalania w silniku może tworzyć się nagar. Podobnie jest, gdy zaniedbamy lub popełnimy błędy w eksploatacji oczyszczalni. Wówczas w osadniku/szambie może pojawić się kożuch. Należy go wyeliminować preparatem BIOLIT, ponieważ jego istnienie prowadzi do obniżenia skuteczności pracy oczyszczalni oraz utrudnia rozsączanie ścieków. Nie ma wątpliwości, że dbanie o sieć kanalizacyjną wiąże się także ze stosowaniem tego rodzaju środków. Zapewniają one skuteczne rozkładanie tłuszczów i kożuchów (na zdjęciu poniżej) a zatem mają ogromny wpływ na skuteczne funkcjonowanie instalacji oraz komfortową obsługę.
4. Katalizator ma na celu redukcję składników toksycznych zawartych w spalinach. W przypadku kanalizacji problemem nie są oczywiście spaliny, ale inne zanieczyszczenia już tak. Tak naprawdę jednak nie tylko one stanowią problem dla domowników czy osób obsługujących oczyszczalnię. Nieproszonym „towarzyszem” mogą się bowiem okazać mało przyjemne zapachy. Warto zatem wiedzieć, jak dbać o oczyszczalnię, aby nie zapraszać ich do swojej posesji. Na szczęście podobnie do katalizatora działają wszystkie wymienione wyżej koncentraty, ponieważ dodatkowym efektem ich działania jest likwidacja pojawiających się uciążliwych odorów. Powstają one w trakcie rozkładu zanieczyszczeń organicznych w ściekach, ale dzięki skuteczności stosowanych preparatów z łatwością można się ich pozbyć. Czy warto? Niewątpliwie tak, ponieważ pozytywnie wpływa się dzięki temu nie tylko na stan systemu kanalizacyjnego, ale też na samopoczucie użytkowników.
5. Na koniec warto jeszcze podkreślić, że stosowanie odpowiednich preparatów do oczyszczalni i szamb nie miałoby sensu, gdyby były one wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem albo w inny sposób, niż nakazuje instrukcja. Podstawową zasadą jest w tym przypadku kwestia tego, jak często czyści się szambo.
Tak samo jak co jakiś czas należy zatankować auto albo zgodnie z interwałami wymienia się olej silnikowy, tak i w przypadku działania przydomowych oczyszczalni regularność ma kluczowe znaczenie. Zbyt rzadkie stosowanie środków służących prawidłowej eksploatacji sieci w wielu przypadkach może nie spełniać swojej roli. Dlatego wymienione zasady dbania o szambo oraz oczyszczalnię są bardzo istotne, ale trzeba pamiętać, by nie tylko ich przestrzegać, ale by robić to w odpowiednich odstępach czasu. Wówczas ma się pewność, że system będzie funkcjonował na miarę oczekiwań.