Oczyszczalnie przydomowe pytania i odpowiedzi

Jak przerobić szambo na przydomową oczyszczalnię? Poradnik

Przerobienie szamba na przydomowa oczyszczalnie

Mimo rozwoju technologicznego i coraz szerszego dostępu do wielu różnorodnych nowoczesnych rozwiązań ciągle można znaleźć lokalizacje pozbawione dostępu do systemu kanalizacyjnego. Biorąc pod uwagę fakt, że prawo wymaga, aby każda posesja dysponowała rozwiązaniami odpowiadającymi za odprowadzanie ścieków, to właściciel domu ma obowiązek zapewnić właśnie taki system. W przypadku braku możliwości podłączenia do miejskiej sieci konieczny jest wybór innych opcji, w tym budowa szamba. Nowoczesne zbiorniki gwarantują szczelność i wytrzymałość, co ma znaczenie ze względu na bezpieczeństwo oraz aspekty ekologiczne. Okazuje się, że samo posiadanie szamba to niejedyne rozwiązanie. Można bowiem postawić na jeszcze lepszą oraz wydajniejszą i ekologiczną opcję.

Jeśli bowiem posiadasz przy domu szczelne szambo (objętość minimum 2 m³ dla 4 domowników), niezależnie od tego, z jakiego materiału jest zrobione, możesz je przerobić na przydomową oczyszczalnię ścieków. W tym celu należy dobudować do szamba system rozsączający ścieki.

Przerobienie szamba na oczyszczalnie ścieków

Ekologiczne szambo czy oczyszczalnia? Wymagania i sposoby na oszczędność

Bez wątpienia warto rozważyć, czy w określonym przypadku lepsze jest szambo czy oczyszczalnia. Wiele zależy od tego, jakie są wymagania właścicieli posesji. Jeśli zależy Ci na ekologicznym podejściu, to w przypadku zbiornika musisz być pewny co do jego szczelności. Jeżeli jednak chcesz postawić na jeszcze bardziej ekologiczne rozwiązanie, to wykonanie drenażu jest doskonałym pomysłem. Przy okazji warto podkreślić, że jest to również opcja dużo ekonomiczniejsza. Dlaczego? Ponieważ ogranicza się wtedy częstotliwość wywozu nieczystości, a zatem przekłada się to na mniejsze koszty.

Czy wykonanie oczyszczalni i przerobienie szamba zawsze jest możliwe?

Oczywiście warto mieć na uwadze, że przerobienie szamba na oczyszczalnię jest możliwe tylko wtedy, gdy pozwalają na to panujące warunki. Jakie? Przede wszystkim mowa o gruncie oraz dostępnej przestrzeni. Na stworzenie odpowiedniego systemu trzeba mieć bowiem do dyspozycji wystarczająco dużo miejsca, a elementów tego typu inwestycji jest dość sporo.

Drenaż najlepiej wykonać z rur drenarskich, zależnie od posiadanego miejsca. Długości określa się na podstawie liczby domowników – najlepiej jeśli będzie to po 12 metrów bieżących na jednego domownika. Przy braku większej powierzchni rozwiązaniem jest budowa złoża chłonnego, które można wykonać choćby z kręgów betonowych wkopanych w ziemię. Należy jednak pamiętać, że musi być ono oddalone minimum 5 m od okien i drzwi budynku, 15 m od studni oraz 7,5 m od granicy działki.

rury kanalizacyjne do przerobienia szamba na oczyszczalnie

Między system rozsączania a szambem warto wykonać zbiornik rewizyjny, umożliwiający dostęp do rozsączania. Ułatwi on dozowanie koncentratów do konserwacji lub, w razie problemów, do udrażniania, co też bywa konieczne. Właściwa eksploatacja wymaga jeszcze wykonania nitek drenarskich lub właściwej wentylacji nad złożem chłonnym w postaci kominków odpowietrzających.

Okazuje się zatem, że nie trzeba się zastanawiać, czy można samemu zrobić oczyszczalnię ścieków. Bez wątpienia jest to rozwiązanie, które sprawdzi się z różnych powodów. Jest stosunkowo tanie, szybkie w realizacji oraz ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Z całą pewnością są to czynniki, na które w obecnych czasach uwagę zwraca wiele osób. Chyba każdemu świadomemu właścicielowi posesji zależy na jak najniższych rachunkach, ale też na ochronie planety. Jeśli przy okazji gwarantujące to rozwiązania są na wyciągnięcie ręki i można je zrealizować w krótkim czasie, to w ogóle nie trzeba już chyba dodatkowych motywacji. Obawy przed użytkowaniem też nie powinny się pojawiać. Eksploatacja bowiem nie stanowi trudnego wyzwania, jeśli użyjesz dedykowanych saszatek do eksploatacji oczyszczalni.

Bezproblemowe użytkowanie oraz eksploatacja przydomowych oczyszczalni

Oczywiście zbyt łatwe byłoby to rozwiązanie, gdyby ograniczało się jedynie do rozbudowy szamba o system rozsączający. Tak naprawdę kluczowe w tym przypadku jest właściwe eksploatowanie tego typu sieci. Aby wszystko przebiegało w odpowiedni sposób, należy dbać nie tylko o szczelność czy ewentualne udrażnianie. Istotny, a wręcz kluczowy jest jeszcze jeden aspekt. Do skutecznej eksploatacji oczyszczalni przydomowej niezbędne jest bowiem stosowanie preparatów do rozkładu (mineralizacji) zanieczyszczeń organicznych w ściekach. Służy do tego koncentrat enzymatyczno-bakteryjny ENZYBAC® (poniżej zdjęcie produktu). Jego użycie dla 4-osobowej rodziny to zaledwie 25 gramów dozowane raz w tygodniu. Zatem koszty jego stosowania są niewielkie. Warto? Bez wątpienia tak.

enzybac do oczyszczalni szamba i ścieków

Pamiętaj! Przed podłączeniem instalacji rozsączającej (dwa/trzy tygodnie wcześniej) także koncentratem ENZYBAC® należy oczyścić szambo z osadów i złogów, by uniknąć dopływu nierozłożonych zanieczyszczeń w trakcie rozruchu oczyszczalni.

rura kanalizacyjna do przydomowej oczyszczalni ścieków

Koniecznie pamiętaj o formalnościach

Wykonanie przydomowej oczyszczalni wymaga oczywiście odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz sprzętu i dopasowanych elementów składowych. Na szczęście okazuje się, że przydomowa oczyszczalnia z szamba nie jest inwestycją wymagającą skomplikowanej wiedzy czy nakładów finansowych. Wiadomo, że sprawdzeni specjaliści gwarantują wykonanie prac w sposób prawidłowy, dlatego warto powierzyć im tego rodzaju obowiązki. Jeśli chodzi o koszty, z pewnością taka inicjatywa nie zrujnuje portfela. Oczywiście warto zorientować się, ile kosztuje przerobienie szamba na oczyszczalnię, jednak możecie być pewni, że nie będą to sumy, które są w stanie przerazić, a poza tym inwestycja bardzo szybko się zwróci.

Przed podjęciem decyzji należy też zwrócić uwagę na kwestie formalne. Warto wiedzieć, iż przerobienie szamba na oczyszczalnię ścieków (mimo że budowa oczyszczalni o przepustowości do 7,5 m³ na dobę nie wymaga pozwolenia na budowę) należy zgodnie z Prawem budowlanym zgłosić przynajmniej 21 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych w administracji budowlanej, czyli Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego.