ZAPOZNAJ SIĘ Z

KONCENTRATY ENZYMATYCZNO-BAKTERYJNE (BIOPREPARATY), BADANIA I PUBLIKACJE:

pdf

Konferencja Naukowo-Technologiczna 2014 r.

…„biopreparaty zawierające w składzie oprócz wysokiej koncentracji przetrwalnikowych bakterii dodatek immobilizowanych enzymów, odznaczają się osiąganą w krótszym czasie, znacznie wyższą efektywnością działania, aniżeli środki oparte wyłącznie na bakteriach”…

[mat.XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Technologiczna. WODA – Toruń 2014]

pdf

Publikacja 2013 r.

…”kompleks enzymów zawartych w koncentracie CPL-50-G rozkłada złożone związki tłuszczowe na proste kwasy tłuszczowe, które w wyniku biochemicznych przemian i dynamicznego rozwoju aktywnej biomasy, znacznie łatwiej ulegają mineralizacji. W wyniku tych procesów bardzo skutecznie likwidowane są także uciążliwe odory…”

[Wodociągi i Kanalizacja zeszyt specjalny 07.11.2013]

pdf
Publikacja 2002 r.

„Istota działania biopreparatów sprowadza się do biochemicznego rozkładu (działanie enzymów – przyp.red.) występujących w ściekach wysoko cząsteczkowych związków organicznych: białek, tłuszczów i węglowodanów do związków prostszych takich jak: wielocukry, kwasy tłuszczowe i aminokwasy. Następnie (działanie bakterii – przyp.red.) w wyniku dalszych przemian biochemicznych i dynamicznego rozwoju aktywnej biomasy, związki powyższe rozkładają się do: metanu, tlenku węgla i wody (w warunkach beztlenowych); dwutlenku węgla, wody i prostych związków azotu (w warunkach tlenowych)…”

i dalej:
„Idealnym rozwiązaniem na obszarach pozbawionych kanalizacji jest stosowanie łącznie z osadnikiem gnilnym filtra piaskowego bądź drenażu rozsączającego. Badania wykazały, że: użytki zielone (trawa, krzewy ozdobne, iglaki) w znacznym stopniu przyswajają produkty niepełnego biochemicznego rozkładu takie jak: azotyny, azotany czy substancje powierzchniowo czynne…”

[Wodociągi i Kanalizacja Tradycja i Współczesność Poznań 2002]

pdf

Artykuł 1997 r.

Koncentrat enzymatyczno-bakteryjny ENZYBAC® do intensyfikacji rozkładu zanieczyszczeń organicznych w:

miejskich i gminnych sieciach kanalizacyjnych,
likwidacji odorów z sieci kanalizacyjnych i przepompowni,
„Najlepsze efekty uzyskuje się przy dozowaniu preparatu bezpośrednio do sieci kanalizacyjnej czy przepompowni. Oprócz podczyszczania ścieków i oczyszczenia infrastruktury kanalizacyjnej z nagromadzonych złogów, następuje zdecydowana likwidacja uciążliwych odorów…”

przeciążonych ładunkiem organicznym miejskich i gminnych mechaniczno–biologicznych oczyszczalniach ścieków,
„Stosowanie biokatalizatorów do sieci kanalizacyjnych i przepompowni ma uzasadnienie w przeciążonych ładunkiem zanieczyszczeń organicznych, biologicznych oczyszczalniach ścieków…”

ściekach dowożonych do oczyszczalni wozami asenizacyjnymi.
„Likwidacja procesów gnilnych ma szczególne znaczenie gdy ścieki z osadników przydomowych dowożone są do oczyszczalni ścieków. Zagniłe ścieki stanowią poważne zagrożenie dla przebiegu procesów biologicznych na oczyszczalni – zwłaszcza dla osadu czynnego…
…Perturbacje wynikające z gwałtownego deficytu tlenowego, mogą prowadzić nawet do zaniku tegoż osadu, powodując dysfunkcję pracy całej oczyszczalni…”

[Przegląd Komunalny 7-8 (70-71) 1997]

AGROZYME badania i materiały informacyjne 2004 r.

AGROZYME to koncentrat enzymatyczno-bakteryjny do upłynniania, homogenizacji i dezodoryzacji gnojowicy. Rozkłada gnojowicę, usuwa w 95% odory amoniaku i związków odogennych, utrzymuje gnojowicę w formie płynnej, likwiduje twardą skorupę tworzącą się w zbiornikach magazynujących gnojowicę, zdecydowanie poprawia jej własności nawozowe.

koncentrat AGROZYME zawiera bardzo szerokie spektrum immobilizowanych enzymów i wysoką koncentrację bakterii (4 miliardy CFU w 1g). W pierwszej fazie działania, enzymy rozkładają duże cząstki substancji organicznych, w drugiej bakterie zawarte w biopreparacie kontynuują proces rozkładu, aż do upłynnienia gnojowicy. Proces ten rozwija się w sposób naturalny, ponieważ na skutek reprodukcji bakterii, następuje uwalnianie się z nich kolejnych enzymów. Jednakże z uwagi na ciągły dopływ kolejnych partii gnojowicy oraz niepożądane czynniki zakłócające powyższe procesy (antybiotyki, środki dezynfekujące – zbyt wysoki lub niski odczyn pH), preparat powinien być stosowany regularnie według zaleceń producenta. Procesy biochemiczne prowadzą do skutecznego upłynnienia gnojowicy, eliminacji amoniaku i niepożądanych związków odorogennych.

Niezależne badania na zawartość amoniaku i azotu ogólnego wykonane przez: Zakład Analizy Wody i Gruntów na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu, potwierdziły skuteczność działania AGROZYME:

                                                   NNH4 (g/m3)      Azot ogólny

Gnojowica surowa               3980                      5100
Po 6 tygodniach                   2750                       4430
Po 12 tygodniach                  1470                       2520

Badania i obserwacje korzyści wynikających ze stosowania koncentratu AGROZYME:

– usuwa w 95% nieprzyjemny zapach amoniaku w pomieszczeniach hodowlanych,
– zdecydowanie zmniejsza ryzyko rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych, larw owadów i pasożytów,
– poprawia warunki bytowania i zdrowie zwierząt,
– pozwala uniknąć tworzenia się twardej skorupy – gnojowica uzyskuje formę płynną,
– ułatwia pompowanie i rozprowadzanie gnojowicy na gruntach, korzystnie wpływając na wzrost upraw,
– poprawia strukturę gleby – poprawiając jej żyzność i urodzajność,
– pozwala radykalnie zmniejszyć ilość stosowanych mineralnych nawozów azotowych,
– nie powoduje korozji urządzeń magazynujących gnojowicę,
– działa w szerokim zakresie pH 5,5 – 9,5 (optymalnie 6,5 – 8),
– efekty jego działania można stwierdzić już po 3 – 4 dniach, jednak w zależności od stanu gnojowicy, czas ten może wydłużyć się do dwóch tygodni,
– jest trwały, jeśli przechowuje się go w suchym pomieszczeniu w temperaturze do 30 °C.

© Copyright Biozym®

pdf
Artukuł 2008 r.
Czy gnojowica musi być uciążliwa?

Wywiad z Panem Adamem Groździejem, producentem trzody chlewnej, współwłaścicielem tuczarni świń w Motarzewie koło Czaplinka. W gospodarstwie tym latach 2003 – 2006 przeprowadzono badania nad efektywnością działania koncentratu enzymatyczno-bakteryjnego AGROZYME do biodergadacji gnojowicy, w przemysłowej hodowli trzody chlewnej.

Czy prowadzi Pan hodowlę ściółkową? AG: Nie, świnie hodowane są na rusztach.Artykuł

Co zatem z gnojowicą? AG: Gnojowicę wykorzystuję rolniczo, jednak od przeszło 4 lat dozuję do niej preparat enzymatyczno – bakteryjny AGROZYME.
Czy mógłby Pan określić jakie to przynosi efekty? AG: Kiedy zacząłem stosować ten preparat w początkowym okresie, byłem pełen wątpliwości. Co prawda nastąpiła zdecydowana redukcja odoru, jednak w osadnikach utrzymywał się w dalszym ciągu na powierzchni dość gruby kożuch….

W związku z tym… AG: Nie, nie przerwałem stosowania AGROZYME. Po około miesiącu ze zdumieniem stwierdziłem, że kożuch zaczął znikać i że preparat przynosi obiecywane efekty.

Jakie efekty? AG: Mikroklimat wewnątrz chlewni znacznie się poprawił, zniknął duszący zapach amoniaku, świniom wyraźnie ustąpił kaszel.

Czy to był  jedyny efekt? AG: Nie, im dłużej stosowałem preparat, tym większe w mojej opinii przynosił korzyści.

Czy mógłby Pan je określić? AG: Oczywiście, w porównaniu do cykli hodowlanych z poprzednich lat znacznie zmalała ilość biegunek, nastąpiła poprawa stanu zdrowia świń- sztuki są wyrównane, choroby płuc to pojedyncze przypadki.
A co z upadkami? AG: Owszem zdarzały się ,jednak w ciągu czterech lat stosowania AGROZYME ilość upadków zmniejszyła się o 75 %.

Jak długo trwa cykl hodowlany? AG: 160 do 165 dni.

Rozumiem, że dozuje Pan AGROZYME do sekcji warchlaków a co z porodówką? AG: Ależ tak. Stosuję go również na porodówce jak i w sektorze loch i tuczarni. Pozwala to na utrzymanie wysokiego statusu zdrowotnego świń, zdrowe stado szybciej przyrasta na wadze.

W jaki sposób Pan to ocenił? AG: W porównaniu do poprzednich lat, kiedy nie stosowałem AGROZYME zmalało zużycie paszy na jeden kilogram sprzedanego żywca. Przyrosty wzrosły od 3 do 4 %.

Właśnie, ile paszy Pan zużywa? AG: Przeliczyłem; w poprzednim okresie kiedy nie stosowałem AGROZYME zużywałem 3,45 kg paszy na 1 kg sprzedanego żywca, natomiast w 2006 roku zużycie wynosiło 3,25 kg.

Czy sposób dozowania AGROZYME jest skomplikowany? AG: Nie, jest dziecinnie prosty. raz w tygodniu dawkę zgodnie z zaleceniem producenta. Odważoną dawkę preparatu zalewam w 200 L beczce wody i po prostu rozlewam wiadrem po kojcach.

Jaka jest dawka eksploatacyjna? AG: Na 100 sztuk świń zużywam 300 – 350 gram preparatu na tydzień.

Jakie to są koszty? AG: Na jedną sztukę w cyklu hodowlanym wynoszą one aktualnie 3,60 zł.

Czy są jeszcze oprócz wymienionych przez Pana jakieś inne wymierne korzyści stosowania AGROZYME? AG: Gnojowica zgodnie z Dyrektywą Azotanową jest traktowana jako nawóz organiczny. Przy jej rolniczym wykorzystaniu obniżają się koszty zakupu nawozów azotowych. Przynosi to oszczędności, gdyż 1m3 gnojowicy zawiera około 3,5 do 4 kg azotu.

A korzyści niewymierne… AG: Zastosowanie AGROZYME dodatkowo oczyściło z nagromadzonych złogów instalację odprowadzającą gnojowicę do zbiorników. Istotną dla mnie jako hodowcy jest również poprawa relacji z sąsiadami, którzy nie uskarżają się na uciążliwy dla nich odór.

Czy zauważył Pan polepszenie plonów po wykorzystaniu rolniczym gnojowicy? AG: Tak, azot zawarty w przerobionej gnojowicy świetnie przyswajany jest przez rośliny, co ma wpływ na lepsze plony. Robiłem takie próby: sama gnojowica i sztuczny azot – gnojowica wygrywa. Zauważyłem też, że struktura gleby poprawia się.

Czy dezynfekcja po zakończeniu cyklu hodowlanego zakłócała oddziaływanie preparatu? AG: Z początku po każdym cyklu przeprowadzałem dezynfekcję. Obecnie zrezygnowałem z dezynfekcji. Pomieszczenia zlewam wodą i na posadzkę wylewam kolejną dawkę preparatu tak jak w trakcie cyklu hodowlanego.

Dziękuję za rozmowę. AG: Na końcu chciałbym jeszcze dodać, że rolnicy chcący stosować AGROZYME muszą zdawać sobie sprawę, że biopreparat nie zwalnia z obowiązku posiadania sprawnej wentylacji, czy właściwych warunków bytowych świń, ale jest jednym z bardzo ważnych czynników wspomagających proces hodowlany. Osobiście jestem bardzo zadowolony ze stosowania tego preparatu.

[AGROSUKCES 2008]

pdf
pdf
pdf
pdf