Biopreparaty dla domu

Jak zadbać o oczka wodne?

Jak zadbać o oczka wodne?

Decydując się na budowę oczka wodnego należy pamiętać o regularnych czynnościach higienicznych. Zaniedbane oczko wodne stanie się środowiskiem szkodliwych bakterii, grzybów lub glonów, które szkodzą naturalnej florze bakteryjnej. Oczko wodne dodaje nietuzinkowej estetyki dla ogrodu, niemniej jednak należy pamiętać o jego higienie, żeby nie zaburzyć harmonii w zielonej przestrzeni. Jak zadbać o oczko wodne? Czy na rynku są dostępne ekologiczne środki czystości? Jak poradzić sobie z glonami w akwenie? Na te pytania odpowiemy w naszym wpisie, zachęcamy do lektury.

Mam oczko wodne, ale nie wiem jak je czyścić. Co zrobić?

Dbanie zależy przede wszystkim od wielkości naszego akwenu. Im mniejsze oczko wodne, tym więcej trudności pojawi się przy zachowaniu odpowiedniego balansu biologicznego dla utrzymania czystej wody. Najlepszą porą roku na gruntowną czyszczenie oczka wodnego jest wiosna – wtedy należy usunąć zgniłe, uszkodzone rośliny i wymienić wodę na świeżą. Latem należy zadbać o to, żeby na tafli wodnej nie było dużo roślin, które hamują dostęp do tlenu. Jesienią zaleca się założenie siatek, które osłonią przed spadającymi liśćmi i gałęziami.

Zima to okres, w którym oczko wodne przechodzi największą próbę – wtedy trzeba zamknąć dopływ wody, a zarazem odpowiednio dostarczyć tlen dla żyjących roślin i zwierząt – oczko wodne nie może pokrywać lód. W celu zachowania odpowiedniej flory bakteryjnej trzeba wstawić do oczka odpowiednie rośliny i specjalne filtry i pompy tłoczące wodę. Ponadto poleca się, żeby nabyć odpowiednie preparaty, które skutecznie pomogą zachować naturalne pH w wodzie, które uniemożliwia rozwój bakterii i glonów.

Walka z glonami

Największym problemem dla posiadaczy małych akwenów są glony – czyli nieestetyczne, zielone organizmy, które psują jakość wody, ograniczają ilość tlenu dla roślin i zwierząt. Jeszcze większą zmorą dla osób, które pragną mieć przejrzystą, krystaliczną wodę w akwenie są chorobotwórcze sinice. W rezultacie oczko wodne traci swój urok a żyjące w nim ryby szybciej obumierają w wyniku chorób. Jak uniknąć takiego czarnego scenariusza?

Należy pamiętać, żeby zachować odpowiednie pH (najlepiej obojętne – 6,5/7,5). Niemniej jednak zaleca się wszystkim posiadaczom oczek wodnych, żeby zakupić biopreparaty, które nie zawierają żadnych toksyn, nie działają inwazyjnie na stan flory i fauny. Regularne stosowanie preparatów do oczek wodnych na glony zachowają odpowiednią równowagę flory bakteryjnej i powstrzymają rozwój szkodliwych glonów. Co więcej – takie rozwiązanie nie wpływa negatywnie na stan środowiska naturalnego – nie zawierają ogromnych ilości fosforu i azotu.

Projektanci oczek wodnych dobierają również wyselekcjonowane rośliny, przyczyniające się do powstrzymania powstawania glonów: sity, moczarki kanadyjskie czy powszechnie znane lilie wodne. Biopreparaty występują w różnych formach – granulowanej, ciekłej lub brykietowej.

Zalety stosowania preparatów do oczek wodnych

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które pomagają przy pracach konserwacyjnych dla akwenów. Dzięki biopreparatom do oczek wodnych zauważysz szybką poprawę stanu wody. Odpowiednie czynności pielęgnacyjne wpłyną pozytywnie na jakość życia zooplanktonu, ryb, skorupiaków, roślin lub raków. Wszystkie biopreparaty mają wysokie stężenie materii niszczącej powstawanie sinic, mułu, glonów. Woda staje się przejrzysta, a oczko wodne wygląda obłędnie. Większość dostępnych biopreparatów jest ekologiczna.

Oczywiście nie oznacza to, że są mniej skuteczne lub droższe. Wbrew pozorom, naturalne rozwiązania okazują się o wiele skuteczniejsze niż rozwiązania zawierające nadmierną ilość związków fosforu lub azotu. Naturalne rozwiązania mają za zadanie utrzymać naturalną florę bakteryjną i równowagę biologiczną. Żyjemy w czasach, w których zanieczyszczenie środowiska postępuje coraz mocniej – posiadacz oczka wodnego bierze na siebie sporą odpowiedzialność, żeby nie przyczyniać się do obecnego stanu rzeczy. Każdy właściciel musi zwracać uwagę na to co aplikuje do swojego akwenu, ponieważ może mieć to wpływ na dalszy los naszej planety.

Zapraszamy do zakupu naszych produktów!